قوانین طرح و خرید مدرک پزشکان

دوستان عزیز از اینکه مدتی به وبلاگ سر نزدم خیلی عذر می خوام. من در این مدت به وبلاگم دسترسی نداشتم که با کمک یکی از دوستان (سعید عزیز) چند روز پیش مشکل برطرف شد و من موفق شدم کامنت ها رو جواب بدم.

یکی از مباحثی که چند وقته ذهن خیلی از پزشکان رو به خودش مشغول کرده قوانین جدید طرح و خرید مدرکه. از 17 خردادماه 89 قوانین جدیدی به تصویب رسیده که کار رو برای متقاضیان خروج از کشور مشکل تر می کنه، اما به هر حال آگاهی از این قوانین برای هر پزشکی لازمه. به علت اهمیت موضوع من کل مطلب رو اینجا میارم:

اداره تعهدات و تسهيلات

دستورالعمل دريافت ريز نمرات و مدارك تحصيلي متقاضيان ادامه تحصيل در خارج از كشور با هزينه شخصي

(مشمولين ماده 6 قانون مربوط به خدمت پزشكان و پيراپزشكان )

 

ماده 1- مركز خدمات آموزشي مجاز است درخواست آن دسته از متقاضياني را كه مشمول ماده 6 بوده و مايل به ادامه تحصيل در خارج از كشور با هزينه شخصي مي‌باشند بررسي و درصورت بلامانع بودن نسبت به آزادنمودن مدارك تحصيلي آنان اقدام نمايد. 

ماده 2- شرايط متقاضيان

1-2- داشتن حداقل مدرك تحصيلي دانشگاهي در يكي از رشته هاي علوم گروه پزشكي و پيراپزشكي

2-2- مشخص بودن وضعيت نظام وظيفه براي متقاضيان ذكور (كارت پايان خدمت – معافيت دائم زمان صلح – معافيت پزشكي – ارائه معافيت تحصيلي نخبگان، از طريق سازمان نظام وظيفه عمومي)

3-2- افرادي كه در استخدام سازمانها و مراكز دولتي مي‌باشند بايد داراي موافقت بالاترين مقام مسئول آن مركز يا سازمان مبني بر ادامه تحصيل در خارج از كشور باشند.

4-2- متقاضياني كه بيش از يك سال از زمان فارغ‌التحصيلي شان گذشته و طي اين مدت براي شروع خدمات قانوني خود اقدام ننموده‌ باشند، مجاز به استفاده از آيين‌نامه نمي‌باشند.

ماده 3- متقاضيان ملزم هستند پس از سپردن وثيقه در رشته موردنظر تحصيل نمايند و پس از پايان مدت مجاز تعيين شده، با اخذ مدرك بالاتر به كشور مراجعت و نسبت به انجام تعهدات معوقه خود اقدام نمايند.

1-3- مدت مجاز تحصيل در خارج از كشور، مطابق با دوره مشابه آن در داخل كشور مي‌باشد.

2-3- متقاضيان مجاز به ادامه تحصيل بيش از يك مقطع بالاتر از مقطع قبلي خود نمي‌باشند.

3-3- متقاضيان ملزم به ادامه تحصيل در رشته‌هاي مرتبط با رشته فعلي خود مي‌باشند.

ماده 4 – اخذ وثيقه از متقاضيان مطابق با جدول ذيل صورت مي‌گيرد:

 

مقطع تحصيلي مبلغ وثيقه
دانشگاه دولتي دانشگاه آزاد و شبانه مبالغي كه به ازاء هر سال خدمت طرح از مبلغ وثيقه كسر مي‌گردد
دكتراي حرفه‌اي دندانپزشكي 000/000/500 ريال 000/000/400 ريال 000/000/40 ريال
پزشكي 000/000/400 ريال 000/000/300 ريال 000/000/30 ريال
داروسازي 000/000/400 ريال 000/000/300 ريال 000/000/30 ريال
كارشناسي ارشد 000/000/200 ريال 000/000/150 ريال 000/000/15 ريال
كارشناسي 000/000/120 ريال 000/000/100 ريال 000/000/10 ريال
كارداني 000/000/80 ريال 000/000/60 ريال 000/000/6 ريال

 

تبصره 1- وثيقه موردنظر مي‌تواند به صورت ملكي يا نقدي (همراه با تعهد محضري) باشد.

تبصره 2- پس از سپردن وثيقه و دريافت مدارك تحصيلي، درصورت انجام خدمت طرح، مبلغ وثبقه كاهش نخواهد يافت.

ماده 5 – متقاضياني كه بعد از دريافت مدارك تحصيلي و اخذ پذيرش از دانشگاههاي معتبر خارج از كشور تقاضاي نامه اعلام نياز از وزارت متبوع را براي دانشگاه يا مؤسسه محل داشته باشند مي‌بايست علاوه بر سپردن وثيقه درخصوص خدمات قانوني مربوط به خدمات پزشكان و پيراپزشكان، لازم است مبلغ يكصد ميليون ريال نيز وثيقه به صورت نقدي يا ملكي بسپارند.

ماده 6 – متقاضيان پس از ترجمه مدارك، ملزم به عودت اصل مدارك خود مي‌باشند در غير اينصورت عدم ارائه آن به منزله تخلف محسوب و در مورد وثيقه آنان اقدام قانوني لازم به عمل خواهد آمد.

تبصره – درصورتيكه متقاضي ظرف مدت شش ماه از تاريخ سپردن وثيقه به اين وزارتخانه، به هر دليلي موفق به شروع تحصيل نگردد، مكلف است بلافاصله به وزارت متبوع جهت انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان و خدمات آموزش رايگان و ساير تعهدات قانوني و قراردادي خود مراجعه و اقدام نمايد و وثيقه توديعي پس از انجام كليه تعهدات مسترد خواهد شد.

اين دستورالعمل در 6 ماده و 7 بند و 3 تبصره در تاريح 17/3/89 به تصويب رسيد.

——————————————————–

 با تشکر از سعید که لینک مطلب رو برام گذاشت.

و مطلب بعدی قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان هست که قدیمیه اما خوبه بدونید:

‌قانون مربوط به خدمت پزشكان و پيراپزشكان 30/1/1367
‌قانون مربوط به خدمت پزشكان و پيراپزشكان
‌ماده 1 – كليه افراد ايراني با تحصيلات فوق ديپلم و بالاتر كه از مراكز آموزش پزشكي و پيراپزشكي در داخل يا خارج از كشور فارغ‌التحصيل‌مي‌شوند و خدمت آنان از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مورد نياز اعلام مي‌شود مكلفند حداكثر مدت پنج سال اول اشتغال خود در‌داخل كشور و در مناطق مجاز به ترتيبي انجام دهند كه در هر حال سه پنجم آن در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي باشد.
‌تبصره – فهرست مناطق مجاز و نيز نحوه و مدت شمول اين قانون براي مدتي كمتر از پنج سال بر حسب نياز جامعه، به تفضيل آيين‌نامه‌اي است كه‌به تصويب وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خواهد رسيد.
‌ماده 2 – بانوان متأهل مشمول خدمت خارج از مركز و همسران و فرزندان شهداء، اسراء و مفقودين جنگ و جانبازان انقلاب اسلامي و نيز مادراني‌كه سرپرستي يا حضانت فرزند خود را عهده‌دار هستند مي‌توانند خدمت ماده 1 اين قانون را در هر نقطه از كشور انجام دهند.
‌ماده 3 – كاركنان ثابت نيروهاي مسلح مشمول اين قانون، خدمت مربوط را در نقاط مورد نياز نيروهاي مسلح انجام خواهند داد و صدور پروانه دائم‌موكول به ارائه گواهي پنج سال خدمت در مناطق مجاز و يا حداكثر هفت سال و نيم (7.5) سال خدمت در مناطق غير مجاز مي‌باشد.
‌تبصره – مدت خدمت دوره ضرورت و دوره احتياط مشمولان اين قانون كه در حرفه پزشكي و پيراپزشكي انجام شده يا بشود از كل خدمت مقرر‌در اين قانون كسر مي‌گردد.
‌ماده 4 – كساني كه خدمت دوره ضرورت را انجام داده و يا از خدمت معاف باشند، موظفند حداكثر يك ماه پس از فراغت از تحصيل يا اعلام‌ارزشيابي مدرك تحصيلي خارج از كشور به منظور تعيين وضعيت خود از لحاظ شمول خدمت موضوع اين قانون خود را به وزارت بهداشت، درمان و‌آموزش پزشكي معرفي نمايند.
‌ماده 5 – مشمولان اين قانون مادام كه تعهدات خود را انجام نداده‌اند، مجاز به دخالت در امور پزشكي به طور آزاد نمي‌باشند مگر با اجازه وزارت‌بهداشت، درمان و آموزش پزشكي.
‌تبصره – كساني كه تعهدات موضوع اين قانون را به انجام رسانده‌اند و همچنين كساني كه داراي پروانه دائم پزشكي بوده و يا واجد شرايط تحصيل‌پروانه دائم مي‌باشند در صورتي كه مدرك تحصيلي جديدي اخذ نمايند، مشمول خدمات موضوع اين قانون نمي‌باشند.
‌ماده 6 – مشمولان اين قانون قبل از انجام تعهدات قانوني مجاز به خروج از كشور نمي‌باشند بجز در موارد زير:
1 – براي درمان بيماري خود يا به عنوان همراه با همسر، پدر و مادر، فرزند، برادر يا خواهر بيمار خود به تشخيص و تأييد وزارت بهداشت و درمان‌و آموزش پزشكي.
2 – حج واجب.
3 – انجام مأموريت‌هاي كوتاه مدت اداري حداكثر به مدت يك ماه.
4 – براي اعضاء هيأت علمي مراكز آموزشي جهت شركت در كنفرانس‌هاي علمي، دوره‌هاي آموزشي، بازآموزي، بورس‌ها، مأموريت‌هاي‌آموزشي.
5 – به تبعيت از همسر در مورد آن دسته از مشمولان كه همسر آنان از بورس آموزشي يا مأموريت آموزشي بيشتر از چهار ماه استفاده مي‌نمايند.
6 – اتباع خارجي كه به تبعيت از همسر تابعيت كشور جمهوري اسلامي ايران را پذيرفته‌اند.
7 – شرايط استثنايي ديگر به استناد آيين‌نامه‌اي خواهد بود كه به پيشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به تصويب هيأت وزيران‌خواهد رسيد.
‌تبصره 1 – افرادي كه خدمت وظيفه عمومي را نگذرانده‌اند از لحاظ خروج از كشور تابع قانون وظيفه عمومي خواهند بود.
‌تبصره 2 – مدت مأموريت‌هاي آموزشي بيشتر از چهار ماه جزء خدمت موضوع اين قانون محسوب نمي‌شود.
‌ماده 7 – به منظور توزيع عادلانه پزشك و حرف وابسته به پزشكي و پيراپزشكي در سطح كشور و تأمين نيروي انساني گروه پزشكي و پيراپزشكي‌مورد نياز مناطق روستايي و عشايري و بخش‌ها و شهرستان‌هاي فاقد دانشكده پزشكي، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي موظف است از‌تاريخ تصويب اين قانون همه‌ساله حداكثر تا 40% از كل ظرفيت پذيرش دانشجو براي كليه رشته‌هاي گروه پزشكي را به داوطلبان ديپلمه بومي (‌ محلي)‌واجد شرايط اختصاص دهد تا اين قبيل فارغ‌التحصيلان معادل دو برابر مدت تحصيل خود را صرفاً در مناطق مزبور و در واحدهاي بهداشتي – درماني‌و آموزش پزشكي انجام دهند.
‌تبصره 1 – تحويل مدرك تحصيلي و ريز نمرات و يا تأييديه آن و يا هر سندي كه نشان دهنده طي دوره آموزشي باشد و همچنين صدور پروانه‌اشتغال به كار در بخش خصوصي قبل از انجام خدمت موضوع اين قانون ممنوع است و به دانشجوياني كه قبل از خاتمه دوره ترك تحصيل نمايند، ريز‌نمرات و تأييديه آنان داده نخواهد شد.
‌تبصره 2 – نحوه سهميه‌بندي بر اساس ميزان كل جمعيت، شرايط عمومي و اختصاصي داوطلب، شرايط اخذ تعهد خدمت، چگونگي صدور‌پروانه اشتغال به كار آنان و همچنين ساير موارد به موجب آيين‌نامه اجرايي كه به تصويب وزير بهداشت، درمان پزشكي خواهد رسيد، تعيين مي‌گردد.
‌تبصره 3 – فارغ‌التحصيلان سهميه مناطق مختلف آزمون‌هاي سراسري سنوات پس از انقلاب فرهنگي موظفند تعهدات خود را بر اساس مناطق‌خدمتي كه آيين‌نامه آن به تصويب وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خواهد رسيد، انجام دهند.
‌ماده 8 – آيين‌نامه‌هاي اجرايي اين قانون به تصويب وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خواهد رسيد.
‌ماده 9 – لايحه قانوني مصوب 1364.3.28 مجلس شوراي اسلامي در مورد فارغ‌التحصيلان رشته دامپزشكي كماكان به قوت خود باقي است و‌آيين‌نامه اجرايي آن توسط وزارت كشاورزي (‌سازمان دامپزشكي كشور) تهيه و به تصويب هيأت وزيران خواهد رسيد.
‌قانون فوق مشتمل بر نه ماده و هشت تبصره در جلسه علني روز سه‌شنبه سي‌ام فروردين ماه يك هزار و سيصد و شصت و هفت مجلس شوراي‌اسلامي تصويب و در تاريخ 1367.2.21 به تأييد شوراي نگهبان رسيده است.
‌رييس مجلس شوراي اسلامي – اكبر هاشمي

شرايط تحصيل در خارج از کشور براي فارغ التحصيلان علوم پزشکي
جام جم آنلاين: شرايط انجام تعهدات و ميزان وثيقه دريافتي از فارغ التحصيلان علوم پزشکي متقاضي تحصيل در خارج اعلام شد که طبق آن متقاضيان بايد پس از سپردن وثيقه در رشته مورد نظر تحصيل کنند و پس از پايان مدت مجاز با اخذ مدرک بالاتر به کشور مراجعت و تعهدات را انجام دهند.
به گزارش مهر، مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت دستورالعمل دريافت ريز نمرات و مدارک تحصيلي متقاضيان ادامه تحصيل در خارج از کشور با هزينه شخصي را براي افراد مشمول ماده 6 قانون مربوط به خدمت پزشکان و پيراپزشکان اعلام کرد.
مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت بر اساس اين دستورالعمل مجاز است درخواست آن دسته از متقاضياني را که مشمول ماده 6 بوده و مايل به ادامه تحصيل در خارج از کشور با هزينه شخصي هستند را بررسي و درصورت بلامانع بودن نسبت به آزاد کردن مدارک تحصيلي آنان اقدام کند.
اين دستورالعمل شرايط متقاضيان را نيز اعلام کرده است. بر اين اساس افراد بايد داراي حداقل مدرک تحصيلي دانشگاهي در يکي از رشته هاي علوم گروه پزشکي و پيراپزشکي باشند و وضعيت نظام وظيفه براي متقاضيان ذکور از جمله کارت پايان خدمت، معافيت دائم زمان صلح ، معافيت پزشکي، معافيت تحصيلي نخبگان از طريق سازمان نظام وظيفه عمومي مشخص باشد.
افرادي که در استخدام سازمان ها و مراکز دولتي هستند بايد موافقت بالاترين مقام مسئول آن مرکز يا سازمان مبني بر ادامه تحصيل در خارج از کشور را دارا باشند.
متقاضياني که بيش از يک سال از زمان فارغ‌التحصيلي شان گذشته و طي اين مدت براي شروع خدمات قانوني خود اقدام نکرده‌ باشند مجاز به استفاده از آيين‌نامه نيستند.
متقاضيان ملزم هستند پس از سپردن وثيقه در رشته مورد نظر تحصيل کنند و پس از پايان مدت مجاز تعيين شده با اخذ مدرک بالاتر به کشور مراجعت و نسبت به انجام تعهدات معوقه خود اقدام کنند. مدت مجاز تحصيل در خارج از کشور، مطابق با دوره مشابه آن در داخل کشور است و متقاضيان مجاز به ادامه تحصيل در بيش از يک مقطع بالاتر از مقطع قبلي خود و يا رشته هاي غير مرتبط با رشته فعلي خود نخواهند بود.

اخذ وثيقه از متقاضيان بر اساس جدول اعلام شده صورت مي گيرد.
مقاطع تحصيلي مبلغ وثيقه دانشگاه دولتي مبلغ وثيقه دانشگاه آزاد و دوره شبانه مبالغي که به ازاء هر سال خدمت طرح از مبلغ وثيقه کسر مي‌گردد
دکتري حرفه اي پزشکي 500 ميليون ريال 400 ميليون ريال 40 ميليون ريال
دکتري حرفه اي دندانپزشکي 400 ميليون ريال 300 ميليون ريال 30 ميليون ريال
دکتري حرفه اي داروسازي 400 ميليون ريال 300 ميليون ريال 30 ميليون ريال
کارشناسي ارشد 200 ميليون ريال 150 ميليون ريال 15 ميليون ريال
کارشناسي 120 ميليون ريال 100 ميليون ريال 10 ميليون ريال
کارداني 80 ميليون ريال 60 ميليون ريال 6 ميليون ريال
وثيقه مورد نظر مي‌تواند به صورت ملکي يا نقدي (همراه با تعهد محضري) باشد. پس از سپردن وثيقه و دريافت مدارک تحصيلي در صورت انجام خدمت طرح، مبلغ وثيقه کاهش نخواهد يافت.

متقاضياني که بعد از دريافت مدارک تحصيلي و اخذ پذيرش از دانشگاه‌هاي معتبر خارج از کشور تقاضاي نامه اعلام نياز از وزارت متبوع را براي دانشگاه يا موسسه محل داشته باشند بايد علاوه بر سپردن وثيقه در خصوص خدمات قانوني مربوط به خدمات پزشکان و پيراپزشکان لازم است مبلغ يکصد ميليون ريال نيز وثيقه به صورت نقدي يا ملکي بسپارند.

متقاضيان پس از ترجمه مدارک، ملزم به عودت اصل مدارک خود هستند در غير اين صورت عدم ارائه آن به منزله تخلف محسوب و در مورد وثيقه آنان اقدام قانوني لازم به عمل خواهد آمد.

در صورتي که متقاضي ظرف مدت 6 ماه از تاريخ سپردن وثيقه به اين وزارتخانه به هر دليلي موفق به شروع تحصيل نشود، مکلف است بلافاصله به وزارت بهداشت جهت انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پيراپزشکان و خدمات آموزش رايگان و ساير تعهدات قانوني و قراردادي خود مراجعه و اقدام کنند و وثيقه توديعي پس از انجام کليه تعهدات مسترد خواهد شد.

——————————————————-

با تشکر از محسن که مطلب رو در کامنتها گذاشته بود اما چون دیدم لازمه به عنوان یه موضوع جداگانه اینجا آوردم.

78 دیدگاه برای “قوانین طرح و خرید مدرک پزشکان”

 1. با سلام
  من از طریق وبلاگ پانیذ با شما اشنا شدم.من پزشک عمومی فار غ التحصیل سال 84 هستم از دانشگاه دولتی.الان مالزی هستم.من مدرکم رو با دادن 5 میلیون تومان خریدم البته طحم رو رفته بودم و دو سال هم سابقه کار داشتم.الان برا کانادا اقدام کردم و میخوام برا امتحانات کانادا اماده شم.نمیدونم شما میتونید راهنمایی بفرمایید که گام اول چی هست؟ایا باید ایلتس اکادمیک بگیرم یا تافل میخواد؟
  ببخشید مزاحم شدم ممنونم اگه منبعی رو برا گرفتن اطلاعات اولیه به من معرفی بفرمایید
  بسیار ممنونم

  1. سلام دوست عزیز، از آشنایی با شما خوشوقتم.
   یه پست درباره mccee نوشتم که شاید چندان کامل نباشه اما پاسخگوی سوالات اولیه شما خواهد بود. ممنون میشم اگه اون پست رو بخونید و اگه سوالی بود بپرسید در خدمتم. لینک اون نوشته رو می تونید بالای همین صفحه به نام mccee پیدا کنید.
   موفق باشید

   1. سلام، مي خواستم ببينم مي دونيد كسايي كه وثيقه گذاشتن اگه مداركشون رو تحويل ندن چه اتفاقي مي افته؟! چه مشكلي در پروسه مهاجرتشون ممكنه پيش بياد؟!

 2. سلام و خسته نباشید،،،سوالم اینه که چقدر مهلت داریم تا بعد از ترجمه مدارک،اصل مدرک رو تحویل بدیم وگرنه وثیقه رو به اجرا میذارن؟
  ما که پزشکی‌ تو ایران خواندیم،،اگه بریم کانادا یا امریکا به این زودی دانشگاه ثبت نام نمی‌تونیم بکنیم،،باید ۱-۲سال امتحانات رو بدیم،،و این یعنی‌ وثیقه رو به اجرا بذارن؟تکلیف چیه؟کسی ۶ماهه دانشگاه نمیتونه ثبت نام کنه که..این خیلی‌ غیر منطقیه
  لطفاً یکی‌ بگه پزشکان چه میکنند؟ ممنون

  1. سلام آزاده جان، راستش من فقط در همین حد بخشنامه می دونم و نمی دونم در عمل چه جوری اجراش می کنن. متاسفانه روز به روز دارن شرایط رو سخت تر می کنن…
   سایر دوستان اگه تجربه ای دارن ممنون میشم اینجا بگن.

 3. چقدر قانون مسخره یی درست کردن .

  حالا اگر کسی مدرکش رو خواست برای مهاجرت باید باز هم وثیقه بدهد ؟

  فقط مدرکشو

  یا خواست قاب بگیره بزنه به دیوار باز هم باید وثیقه بدهد

 4. میدونید یه جورایی تا آخرش نخوندم چون امسال کنکور داشتم و چون تجربی بودم رشته هایی که زدم پیرامون پزشکی بود و با این اوضاع نمی خوام از الان ذهنم رو مشغول کنم که آیا تا 4 سال دیگه آیا هنوز این قانون پایدار هست یا نه ؟؟

 5. با سلام

  خیلی به درد من خورد.فکر می کردم هیچ جوره اجازه نمی دن.امیدوارم کردین
  من مدت هاست که از مطالب مفید و جالب وبلاگ شما و دیگر پایگاه ها استفاده کردم و همین جا ازتون تشکر می کنم.ولی خیلی ها حوصله ندارند مدام بین وبلاگ ها بگردند و در گوگل به دنبال وبلاگهای مرتبط باشند.لذا بر آن شدم که یک دیتابیس واحد ایجاد کنم که توش همه چیز در مورد کانادا باشه و به تمام وبلاگها لینک داشته باشه.پس فروم ایران-کانادا رو ساختم.شما می توانید انجمن خود را با مدیریت خودتون ایجاد کنید.می توانید وبلاگتون رو به رایگان تبلیغ کنید و به سوالات هموطنانتون پاسخ دهید .بیایید ثابت کنیم ایرانیان لایق بهترین ها اند
  ارادتمند

 6. سلام ببخشيد مزاحمتون می شم يه سوال داشتم راجع به قانون جديد خريد مدرک:
  من پزشک عمومی هستم و 2 سال طرح خدمت کردم.برای آزاد کردن مدرکم منم بايد طبق اين قانون جديد 40 ميليون تومان پول بدم يا واسه ما که طرح رفتيم همون سالی 700 هزار تومان هنوز (يعنی واسه اون 3.5 سال ادامه تعهد مون)?
  چون من از دانشکده محل تحصيلم پرسيدم ميگن ما از اين قانون جديد اطلاعی نداريم

 7. سلام به شما همکار گرامی

  وبلاگ شما رو توی فروم پزشکان مهاجر به کانادا دیدم . مطالب بسیار عالی طبقه بندی شده و من ازتون تشکر میکنم. من پزشک عمومی هستم بدون سابقه کار ( طرح نرفتم ) ساکن استرالیا و شاید بخوام برای اقامت دایم کانادا هم اقدام کنم.

  ازتون سوالی داشتم .

  من راجع به اینکه دوره اینترنی آیا جزو سابقه کار برای مهاجرت به کانادا محسوب میشه هنوز به یه نتیجه و جواب دقیق نرسیدم. شما خبر جدیدی ندارین؟ اصلا خود سایت cic.gc.ca ایمیلی شماره تلفنی نداره که بشه ازشون به عنوان یه منبع معتبر پرسید؟

  راستی میتونم یه سوال دیگه ازتون بپرسم ؟ممکنه خیلی این سوالم کلی باشه واز یک استان به استان دیگه کانادا فرق داشته باشه اما میخواستم بدونم سیستم پزشکی کانادا اصولا غیر از فارغ التحصیلان خود کانادا، پزشکانی که توی کشورهای سطح بالای دیگه هم با رجیستریشن کامل مشغول طبابت هستند رو هم قبول نداره؟ ( مثل آمریکا یا استرالیا ). یکی از دوستان من فول رجیستریشن استرالیا رو داره و میخواد بره کانادا و برای تخصص اقدام کنه ( البته پزشکیشو ایران خونده و توی استرالیا بعد از 2 سال کار و 2 تا امتحان؛ فول رجیستر شده یعنی الان یک پزشک استرالیایی هستش )

  آیا ممکنه کارش از کسی که مستقیم از ایران میخواد بره کانادا , آسونتر باشه؟ ( از لحاظ ورود به دوره تخصص )

  ممنون از وقتتون

  راستی من از امروز حتما به اینجا سر خواهم زد …

  1. سلام دوست عزیز، از آشنایی با شما و اینکه وبلاگ مورد توجهتون قرار گرفته خوشحالم.
   دوره انترنی طبق تجربیات دوستان سابقه کار حساب میشه. اما اگه بخوای بپرسی شاید بهتر باشه با سوریه تماس بگیری. این لینک و این لینک می تونه بهت کمک کنه.
   در مورد امتحانات تا اونجا که من می دونم کانادا و استرالیا همدیگه رو قبول دارن و می دونم که هر دوشون برای اونها که امتحانات اون یکی کشور رو دادن تسهیلاتی قائل می شن اما این که این تسهیلات تا چه حدیه نمی دونم. به هر حال نسبت به کسی که فقط مدرک ایران رو داره آسونتره. به دوستت بگو اقدام کنه و ما رو هم در جریان کارش قرار بده…
   ممنون که بازم سر می زنی گلناز جان
   موفق باشی

 8. سلام صبا جون امیدوارم سلامت باشی. برام یه سوال پیش اومده اینکه من توی این مملکت ……نظام جدید درس خوندم.نمیدونم در جریان هستید یا نه.ما 4 سال دبیرستان در دو مرحله خوندیم.مااول 3 سال درس خوندیم که یه کاغذ بهمون دادن تحت عنوان گواهینامه پایان تحصیلات متوسطه . بعدش برای سال چهارم یه کنکور دادیم در سال 1375 که وارد مرحله پیش دانشگاهی شدیم (که البته الان دیگه این کنکور رو نمیدن)و یک سال دیگه درس خوندیم که یه کاغذدیگه بهمون دادن تحت عنوان گواهینامه پایان دوره پیش دانشگاهی.حالا به نطر شما من برای دوره پیش دانشگاهی باید ترجمه ریز نمراتم رو هم بفرستم یا نه؟؟؟؟؟؟؟لطفا کمکم کنید.

  1. سلام دوست عزیز، خود من هم نظام جدید بودم (البته بدون امتحان) اما ریز نمرات پیش دانشگاهی رو نفرستادم چون university degree نیست.

 9. سلام خانم دکتر به تازگی با وبلاگ خوبتون آشنا شدم. یه سؤال دارم: بعد از اومدن فایل نامبر دوم از سوریه این مدت یه سال انتظار از کی محاسبه میشه؟ از زمانیکه ایمیل زدن یا از زمانیکه مدارک دستشون رسیده؟ ممنون

  1. سلام دوست عزیز، در این مورد هر کس یه نظری داره، من فکر می کنم از زمانی که مدارک به دستشون رسیده و وضعیت توی سایت تغییر کرده حساب میشه. چون فایل نامبر اومدنش حساب کتاب نداره. مال خود من نیومد و بعد از دو ماه با پیگیری رسید.
   موفق باشی

 10. سلام صبا جان،

  ميخواستم چند تا سؤاله ديگه ازت بپرسم. ممنونم از لطفت

  1- من نظام جدید درس خوندم، آيا بايد علاوه بر مدارک تحصيلی پزشکی، ديپلم و ريز نمرات ديپلم ( شايدم ریز نمرات کلّ دوران دبيرستان ) رو هم ترجمه کنم؟

  2- شما هم حتماً مثل من اصل مدرکو برگردوندی به وزارت بهداشت، درسته؟ حالا بدون اصل مدرک برامون در مراحل اپلی کردن مشکلی پيش نمياد؟ البته ترجمه از ریز نمرات و دانشنامه به اندازه کافی دارم

  3- با توجّه به اينکه من هنوز اقدام نکردم و شامل قوانين بعد از 26 جولای ميشم، فکر ميکنی سو پيشينه رو بايد کی آمده کنم؟ آيا از اوّل کار اپلی لازمه؟ اينو از اين جهت ميپرسم که متاسّفانه من درست قبل از خروج از ايران باید سو پيشينه اپديت می گرفتم ( که نگرفتم )، اينه که ظاهراً دوباره برای کار اپلی بايد از ايران سو پيشينه بگيرم. ظاهراً 4 ماه طول ميکشه که تقاضای سو پیشینه از استرليا به ايران بره و برگرده! اينه که چون احتمالاً 7-8 ماه ديگه يه سفری به ايران دارم، گفتم که اصلاً وقتی خودم رفتم ايران سو پيشينه رو خودم شخصاً ميگيرم و منّت سفارت ايران رو هم نميکشم..( البته اگر سو پيشينه در ابتدا لازم نباشه )

  ممنونم ازت صبا جان

  1. سلام گلناز جان،
   1. خیر، فقط ریز نمرات مدارک دانشگاهی رو می خوان
   2. نه! من مدرکمو خریدم و الان هم دستمه. تو چرا باید بر می گردوندی؟ با وثیقه گرفته بودی؟ مدرکو کی ازشون گرفتی ؟ قبل از 18 خرداد امسال یا بعدش؟ نه اگه ترجمه کردی اصل مدرک رو لازم نداری اما احتمالاً بعد از مهاجرت لازم میشه برات.
   3. در ابتدا سوء پیشینه لازم نداری. راحت باش! اما بعداً یادت باشه وقتی گرفتی حداکثر تا یکماه وقت داری که ترجمه ش کنی.
   موفق باشی

 11. سلام و باز هم ممنون از اين پاسخ سريع

  آره صبا جان من مدرکمو با وثيقه آزاد کردم واسه همين ميبايست مدرکمو برميگردوندم وزارت بهداشت. البته من قبل از 17 خرداد اقدام کرده بودم خوشبختانه! اينشالا که نه من و نه هيچ دکتر ديگه اي مشموک اين قوانين با مزّه به خصوص اون قانونی که ميگه سر 6 ماه اگر پذيرش نگيری بايد برگردی نشه…

  با اين قانون با مزّه، عملا هر کس با مدرکه پزشکيش بخواد مهاجرت کنه بايد همونجا بمونه نه؟ چون اگه برگرده بهش ميگن چرا سره 6 ماه که نتونستی پذيرش بگيری برنگشتی ايران؟ عجب بابا!

  هر دم از اين باغ بری ميرسد …

  راستی واسه سوء پيشينه… ميتونم بپرسم فکر ميکنی آيا اواخر پروسه اپلی ازم بخوانش؟ اينو ميپرسم چون اين زمان بنديش واقعاً مهمه واسم، بخصوص از اين جهت که فقط يک ماه اعتبار ترجمه داره… من نميدونم يه سوء پيشينه که تو ايران 2 هفته طول ميکشيد آخه چرا 4 ماه؟ حداقل پوله دی اچ ال رو بگيرين با دی اچ ال بفرستین که يه خورده سريع تر بشه… آخه پست معمولی واسه همچین مدرکی که اینقدر زود اعتبارش تموم میشه واقعا خنده داره…

  چی میشه گفت …

  1. خب فکر می کنم اگه از سفارت بدن انگلیسی میدن و عملاً اون یک ماه اعتبار ترجمه مهم نیست.
   این قانون چون جدیده هنوز هیچ کس نمی دونه چه روندی خواهد داشت و کی ازتون خواهند خواست.
   به هرحال پیشنهاد من اینه که اگه هزینه سوءپیشینه خیلی بالا نیست 2-1 ماه بعد از اومدن فایل نامبرت یه درخواست بده، و اگه تا زمان اومدنت به ایران هنوز نخواسته بودن و اعتبار اون یکی داره تموم میشه یکی هم وقتی اومدی ایران بگیر. یه کم هزینه بره اما به هر حال به نظرم یه راه نسبتاً مطمئنه. ولی بازم در مورد اعتبارش تحقیق کن چون الان که خارج از کشور زندگی می کنی به نظرم اعتبار سوء پیشیته یه چیز مسخره ست چون ایران نیستی که دوباره خلاف کنی پس تا زمانی که تو ایران زندگی نمی کنی باید معتبر باشه.
   اون قانون که خیلی مسخره ست امیدوارم به زودی عوضش کنن. فقط خواستن سعی کنن جلوی رفتن ملت رو بگیرن به خیال خودشون!!
   موفق باشی

 12. سلام صبا جان. امیدوارم شاد و موفق باشی. روز پزشک رو بهت تبریک میگم دوست گلم. امیدوارم روز پزشک بعدی در کانادا باشی و من یه تبریک جانانه برات بفرستم. روزت خوش

 13. سلام،
  خانم دکتر چندتا سوال داشتم که ممنون میشم از پاسختون: (ببخشید بعضی از سوال هام احتمالا بسیار پیش پا افتاده است!)
  – مدت دوره “طرح” پزشکان عمومی چقدر است؟
  – هزیته خرید مدرک (اگر بخواهیم مدرک رو همیشگی دریافت کنیم) چقدر است؟ آیا امکان خرید مدرک بدون انجام طرح وجود دارد؟
  مرسی از شما ….

 14. سلام من از مدرک پرستاریم نمی خوام استفاده کنم به این صورت که نمی خوام وارد حرفه و کادر پرستاری بشوم. در حال حاضر دانشجو فوق لیسانس علوم اجتماعی هستم. من را راهنمایی کنید که آیا می شود بعد از پایان تحصیل مدارک دوره لیسانسم رو که پرستاری هست اخذ کنم ممنون

 15. سلام وخسته نباشید

  من مدارکم رو سال گذشته زمانی که حدود 5 ماه از طرحم رو گذرونده بودم آزاد کردم و تا به امروز حدود 16-17 ماه از طرحم رو (تو منطقه 5/5) گذروندم و چون کار رفتنم به آمریکا در حال انجام شدنه توقف از طرح گرفتم.
  از دوستان شنیدم که با ارایه مدرک توقف از طرح به وزارتخونه (که من به مدت 17 ماه خدمت کردم) مقداری از مبلغ وثیقه رو به من بر میگردونن. آیا این درسته؟
  البته من سال گذشته حدود 10 میلیون جهت آزاد کردن طرح در وجه وزارتخونه گذاشتم و اون زمان قانون اینطور بود که به ازای هر سال خدمت در کشور مبلغ 1 میلیون کسر میشه.
  ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار ما میذارین

 16. سلام خسته نباشید ممنون از اینکه این قانون رو تو وبلاگتون گذاشتین .ولی فکر نمی کنین باید اطلاعات جانبی رو که یه تعدادش رو دوستان هم پرسیدند بهش اضافه کنید .چون قانون به اندازه کافی حال آدمو می گیره شما هم که توضیح نمی دین بدتر می شه!!!

 17. با سلام
  همسرم ديپلم رياضي نظام قديم از ايران و فارغ التحصيل سال 2009 از دانشگاه اوكراين در رشته دندانپزشكي با معدل 16 مي باشند و براي اين رشته طرح نگذرانده اند. اينطور كه شنيده ايم اايشان براي تطبيق مدارك نياز به مدرك پيش دانشگاهي تجربي با معدل 17 دارند.براي بازگشت و تطبيق مدارك در ايران چه كارهايي بايد انجام دهند؟
  لطفاًراهنمايي كنيد.

 18. سلام دوست عزیز
  من یک پزشک هستم که الان داخل هندم می خوا هم اینجا کار کنم.ولی نمی دونم چطوری
  اگر بخواهم در کشورهای اروپاهی کار کنم چطور؟

  1. سلام دوست عزیز،
   در مورد هند نمی دونم، و در مورد کشورهای اروپایی می دونم که آلمان پزشکی ایران رو قبول می کنه اما اگه هند پزشکی خوندید بازم نمی دونم!

 19. سلام
  من يه فارغ‌التحصيل اخير پزشكيم/
  ميشه ايميلتون رو داشته باشم؟ چندتا سوال دارم كه ترجيح ميدم با ايميل ازتون بپرسم

 20. با سلام،

  من دانشجوی سال آخر پزشکی‌ از دانشگاه علوم پزشکی‌ تبریز هستم و معاف از طرح هستم می‌خواستم برا تخصص به یکی‌ از ۳ کشور us, کانادا یا aus برم.

  شما کدوم کشور رو پیشنهاد می‌کنید که دردسر کمتری داشته باشه برا ورود به دورهٔ تخصص.

  با تشکر

  1. سلام دوست عزيز،
   در هر سه كشور شما ناچاري امتحانات مورد نياز رو بگذروني، و در هر سه كشور ورود به رزيدنتي آسون نيست. اما در استراليا شما مي توني بعد از گذروندن امتحان شروع به كار كني.
   توضيحات كاملتر رو مي توني در اينجا، اينجا و اينجا ببيني، بازهم اگه سوالي بود من در خدمتم.

 21. ممنون از پاسخ خیلی سریعتون. من همسرممیتونه ویزای کار از یکی از این ۳ کشور اخذ کنه. میخواهم بدونم که چه مدارکی موقع خروج از ایران با خودمون داشته باشیم.
  در ضمن من معاف از طرح هستم. و اینکه میخواهم جایی برام که راحت شهروندی بگیرم .

  1. سلام،
   موقع خروج از ايران شماتا جايي كه ميشه همه مداركتون رو ترجمه شده ببريد مخصوصا از ريزنمرات و پروانه دائم و دانشنامه حتما چندتا نسخه تهيه كنيد. در مورد راحت شهروندي گرفتن فكر مي كنم كانادا از بقيه سريعتر باشه البته استراليا رو دقيق نمي دونم.

    1. و اینکه آیا نیاز دارم که مدارک پیش دانشگاهی و دیپلم رو هم ترجمه کنم یا هامون پزشکی کافی هستش.
     و اینکه به نظر شما پزشکان در چه زمینه های شانس ادامه تحصیل برای دکترا (PhD) رو دارند.

     1. 1. بله نياز داريد
      2. در هر زمينه اي كه به علوم زيستي ارتباط داشته باشه و شما هم كمي توش تجربه داشته باشيد

 22. Slm man 13 mahe darsam tamom shode vas america hastam ezdevaj karma ,vase Usmle mikhonam  
  Alan mitonam vasighe bezaram? Akhe 1mah az 1sal gozashte
  🙁
  Khahesh mikonam rahnamaiee konid 

  1. سلام دوست عزيز، طرحت رو گذروندي؟
   ضمنا ممنون ميشم اگه فارسي بنويسي، با كمك فارسي نويس بهنويس كه در قسمت لينك ها گذاشتم مي توني اين كارو بكني.
   موفق باشي

  1. سلام دوست گرامي، نمي دونم در حال حاضر امكان خريد طرح وجود داره يا نه، بهتره از وزارت بهداشت در اين مورد سوال كنيد.

 23. میشه یه راهنمایی کلی کنید واسه ادامه تحصیل در کشوری مثل المان باید چکار کرد؟ من تازه پزشکی عمومی رو تموم کردم میخوام اقدام کنم اما راه رو بلد نیسم

 24. سلام ممنون از مطالب مفیدی که در اختیار قرار دادین سوال من این هست که آیا برای آزادسازی مدرک دانشگاه آزاد در رشته ی داروسازی و نگذراندن طرح منابع انسانی و دریافت ریز نمرات 30 میلیون تومان وثیقه لازم هست یا این فقط مربوط به نگذراندن طرح هست؟

 25. سلام. ی سوالی داشتم :

  ایا با مدرک بزشکی عمومی میتوان در ph.d های دارو مثل فارماسیوتیکس و شیمی دارویی ادامه تحصیل داد؟ البته با داشتن تجربه و مقاله در زمینه های دارویی.
  ممنون

 26. سلام و خسته نباشيد
  من الان ترم 7 علوم آزمايشكاهي هستم و ميخوام واسه ارشد برم تركيهً

  مدارك toefl va GRE هم دارم

  من تا كي وقت دارم مداركمو تحويل بدم به داتشكاه مقصد؟ جون من تير 95 تموم ميشم

  مرسي از لطفتون

  1. سلام دوست عزیز. مطمئنی پیام رو توی سایت درستی گذاشتی؟ آخه من نه در مورد علوم آزمایشگاهی می دونم نه ترکیه نه تافل نه GRE…! به هر حال ممنون که سر زدی.
   موفق باشی

 27. سلام دوست عزیز.
  قیمتها هنوز به همین صورته؟ من سال 88 در رشته پرستاری فارغ التحصیل شدم و طرحم تمام شده.نمیدونید جهت 8سال تعهد خدمتم(منطقه2)سالی چه مقدار باید هزینه کنم؟
  لازم به ذکره من برای کار و اقامت دایم قصد خروج از کشور رو دارم نه ادامه تحصیل
  ممنونم

 28. با سلام . من فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی در دانشگاه ازاد تهران هستم . الان چند سالی هست که ساکن تهران هستیم . اما من دیپلم خودم رو در شهر شهرکرد گرفتم و همونجا هم کنکور دادم میخواستم بپرسم برای تعیین محل انجام طرح میتونم همین تهران باشم ؟ یا باید برگردم در همون سهمیه منطقه ایی که کنکور دادم ؟ :(( لطفا جواب بدین چون امکان برگشت به اون منطقه رو ندارم

 29. سلام من متخصص قلبم
  ميخوام يه كشوري مث المان كه مدارك مارو قبول داره مهاجرت كنم ايا از نحوه ازاد كردن مدرك تخصص هم اطلاعي داريد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *